Borgå sjukhus

Hyvinvointialueen vaalit ovat tärkeät vanhustenhuollon, meidän terveyskeskuksien, Porvoon sairaalan ja paikallisen VPK:n osalta.

Huhtikuun 13. päivä on sekä kunta- että hyvinvointialuevaalien aika. Tämä on ensimmäinen kerta, kun kunta- ja hyvinvointialuevaalit järjestetään samanaikaisesti. Syynä tähän on se, että muutama vuosi sitten sosiaali- ja terveyspalvelut siirtyivät kunnilta uusille hyvinvointialueille. Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen valtuusto päättää palveluista, jotka vaikuttavat meidän kaikkien arkeen eri tilanteissa. Näitä ovat esimerkiksi terveyskeskuksemme, Porvoon sairaala, kotihoito ja muu vanhustenhuolto, pelastustoimi ja vapaaehtoisten palokuntiemme tukeminen. Samaan aikaan tiedämme, että Itä-Uudenmaan hyvinvointialue on suurten taloudellisten haasteiden edessä. Tuleva valtuustokausi ei siis tule olemaan helppo. Keskeinen osa uusien luottamushenkilöiden työtä tulee olemaan taistelu palvelujen puolesta.

Alueellamme koimme tämän jo viime syksyn talousarviokeskustelun aikana. Viime syksynä hyvinvointialueen virkamieskomitea ehdotti muun muassa Liljendalin ja Sollidenin Rosenkullan vanhustenhoitoyksiköiden sekä Sipoon Suvituulen vanhustenhoitoyksiköiden sulkemista. Meille RKP:n Itä-Uudenmaan valtuustoryhmässä Rosenkullan ja Sipoon yksiköiden säilyttäminen olivat keskeisiä tavoitteita viime syksyn budjettikeskustelussa.  Palvelujen saaminen omalla äidinkielellä on erityisen tärkeää terveydenhuollossa ja ratkaisevaa turvallisuuden tunteen kannalta ikääntyessä. Me RKP:ssä olemme myös työskennelleet muun muassa sen eteen, että Lapinjärvellä on jatkossakin saatavilla terveyspalveluja ja että vapaaehtoisten palokuntiemme tukeminen jatkuu. RKP on myös taistellut Porvoon sairaalan puolesta kaikilla tasoilla ja laajalla rintamalla – eduskunnassa ja hallituksessa, HUS:ssa, hyvinvointialan ja kuntien puolella. Tätä työtä on jatkettava. Yhteisen Porvoon sairaalamme tulevaisuus on turvattava koko ajan. On tärkeää muistaa, että politiikassa asiat eivät tapahdu itsestään, vaan ne vaativat määrätietoista työtä ja poliittista tahtoa. Ruotsinkieliset palvelut, Porvoon sairaala, terveyskeskuksemme, paikalliset FBK:t ja paikalliset vanhustenhuoltoyksikkömme tarvitsevat puolustajia myös tulevaisuudessa. Hyvinvointisektorin tilanteen ollessa haastava on kyky hyvään poliittiseen yhteistyöhön yli puolue- ja kuntarajojen yhä tärkeämpää hyvien tulosten saavuttamiseksi.